Canavar Kamyon Yarışları Nerede Yapılır?

Büyük araçları seviyor ve araba yarışlarını yakından takip ederek, hız konusunda ya da farklı performans sergilemek konusunda verilen mücadeleleri seviyorsanız kesinlikle canavar kamyon yarışlarını da yakından takip etmelisiniz. Ülkemizde çok az bilinen bir kamyon sporu olduğunu söyleyebileceğimiz bu canavar kamyonlar çocuklar tarafından oyunları nedeniyle bilinmektedir. Çok fazla bilgisayar oyunu görebileceğiniz bu yarışlarda kamyonları kullananların cesaretine hayran kalmamak elde değildir. Canavar kamyon yarışları nerede yapılır sorusu için genelde Avrupa içerisindeki yarışlara bakmanız gerekir.

Canavar Kamyon Yarışları Kapalı Alanda Yapılıyor

Canavar kamyon yarışlarının yapıldığı yer genelde kapalı parkurlar oluyor. Çünkü tehlike arz eden bu yarışlarda önemli olan yarışmayı izleyenlerin güvende olmasıdır. Güvende olmaları için de kamuya açık alanlarda yapılmayan yarışlarda kamyonlar çok zorlu parkurlarda taklalar atıyor ve zorlu hareketler yaparak bu parkurları geçiyor.

Canavar kamyonlar olarak adlandırılan bu kamyonların aslında belirli bir performansın üstünde güç göstermesi açısından modifiye edildiğini söyleyebiliriz. Modifiye edilen bu kamyonlar sayesinde izleyiciler nefes kesen gösterilere tanık olacaktır. Canavar kamyon yarışları nerede yapılır sorusu için Avrupa yarışlarına bakabilirsiniz.

Avrupa Kamyon Şampiyonası Nedir?

Avrupa Kamyon Yarışı Şampiyonası kamyon yarışları içerisinde en çok izlenen yarışlardır. Kökeni 1980’ li yıllara dayanan bu yarışlar aslında iş yapan araçların kullandığı bir yarıştı. Ancak günümüze kadar bazı kriterleri değişti. Şimdi en önemli yarış kriterleri ve bilinmesi gerekenler şunlardır:

 • Yarış kamyonları en az 161 km hızla yarışabilir.
 • Kamyonların ağırlıkları önemlidir ve en az 5500 kg olmalıdır.
 • Yarış kamyonu hız sınırı olan 161 km hızla aslında Posrshe araçtan çok daha hızlı hareket edebilir.

Dünyaca ünlü yarışlara baktığımız zaman Avrupa Kamyon Şampiyonası dışında en çok gözümüze çarpan yarışın Amerika içerisinde düzenlenen Craftsman Kamyon Serisi Yarışları olduğu bilinmektedir. Ülkenin her tarafından izlenen bu yarışın uzunluğu 400 km olduğu için nefes kesmiştir. Canavar kamyon yarışları nerede yapılır sorusu için Amerika dışında Fransa ve Almanya içerisindeki Nürburgring yarışlarına da bakabilirsiniz. Bu yarışlar sayesinde canavar kamyon yarışlarına hakim olabilirsiniz.

 • Ralli Yarışçısı Nasıl Olunur?

  Ralli hem zamana karşı hem de diğer otomobillere karşı yarıştığınız bir platformdur. Ralli…
 • Ralli Takımları Nelerdir?

  Profesyonel ralli yarışçıları, ralli içerisindeki zaman çizelgesine, kontrol noktalarına, …
 • Ralli Nedir?

  Tekerleğin icat edildiği günden beri insanoğlu her zaman herkesten bir adım önde olmak ist…
Load More Related Articles
Comments are closed.