Canavar Kamyonlar Nasıl Yapılır?

Hız tutkunuysanız ve özellikle de büyük araçları, kamyonları seviyorsanız o zaman siz de mutlaka canavar kamyon yarışlarını izlemelisiniz. Canavar kamyonlar olarak adlandırılan çok heyecanlı ve dinamik hareketleri yapan kamyonlar, 1970 ve 1980 yıllarda ortaya çıkmıştır. Bunların yapıldığı yarışlar çok fazla izlenir. Heyecan yüksek olup adeta görsel bir şölen şeklinde sergilenir. Geniş bir izleyici kitlesi olan bu yarışlar için merak edilen bazı sorular vardır. Bunlardan biri de canavar kamyonlar nasıl yapılır sorusudur.

Canavar Kamyonlar Modifiyeli Araçlardır

Canavar kamyonlar nasıl yapılır sorusuna cevap vermek için öncelikle bu araçların klasik kamyonlar olmadığını ve modifiye edildiğini bilmeniz gerekir. Çoğu sonradan başka özellikler eklenmiş kamyonlardır. Kapalı parkur içerisinde yapılan bu yarışlar izleyicinin dikkatini çeker ve adeta yürekleri ağzına getirir. Taklalar ve benzeri dinamik hareketler yapan kamyonda yarışçılarda tehlike sever insanlardır. Canavar kamyonların günümüzde internet üzerinde oyunları da çıkmıştır. Oldukça fazla oynanan bu oyunlardan da yarışların mantığını kolaylıkla kavrayabilirsiniz.

Diğer Kamyon Yarışları Nelerdir?

Canavar kamyonlar dışında yapılan çok sayıda kamyon yarışı vardır. Bunlar genelde Avrupa Şampiyonası diye adlandırılan önemli bir turnuva içerisinde mücadele eder. Kamyon yarışlarının belirli bir kuralları bulunur ve sürücüler de bu kurallara uymakla yükümlüdür. Avrupa Kamyon Yarışı Şampiyonası olarak geçen bu yarışların 400 km’lik alanda yapıldığını ve oldukça uzun süreli bir yarış olduğunu söyleyebiliriz. Bu uzun süreli yarışı izlemesi de çok heyecanlı olacaktır. Kalabalık içerisinde izlenen bu yarış televizyonlardan da gösterilir. Uyulması gereken ve bilinmesi gereken kurallar ve hükümler şunlardır:

 • Avrupa kamyon yarışları 1980’li yıllarda başladığında sadece yollarda kullanılan araçlardan oluşuyordu.
 • Yarış kamyonlarının uyması gereken bir hız sınırı vardır ve bu da 161 km olarak belirlenmiştir.
 • Bir kamyonun en az ağırlığı da 5500 kg olmalıdır.
 • Yarışlar 1995 senesinde başlamıştır.

Canavar kamyonlar nasıl yapılır sorusu için yarışları izleyerek de kamyonları inceleyebilirsiniz. Böylece kamyonları da tanımış olacak ve araçları daha yakından görme fırsatı elde etmiş olacaksınız diyebiliriz.

 • Ralli Yarışçısı Nasıl Olunur?

  Ralli hem zamana karşı hem de diğer otomobillere karşı yarıştığınız bir platformdur. Ralli…
 • Ralli Takımları Nelerdir?

  Profesyonel ralli yarışçıları, ralli içerisindeki zaman çizelgesine, kontrol noktalarına, …
 • Ralli Nedir?

  Tekerleğin icat edildiği günden beri insanoğlu her zaman herkesten bir adım önde olmak ist…
Load More Related Articles
Comments are closed.