Ralli Aracı Nasıl Yapılır?

Ralli ülkemizde de çok fazla izlenen yarışlardır ve temelde belirlenen ortalama bir hızla, normal trafiğe açık yol üzerinde yapılan yarışları ifade eder. Ralli birden çok güzergahtan oluşabilir. Aynı zamanda ortak bir güzergahta toplanılarak olduğu gibi birden fazla yolda da yapılabilir. Bunun için ralli de etaplara ayrılır. Özel etaplar olduğu gibi farklı etaplarda da yarışan yarışmacılar vardır. Ralli aracı nasıl yapılır sorusuna da cevap vermek için iki şekilde konuya hakim olmanız gerekir. Zaten var olan bir aracınıza modifiye yaparak bunu ralli aracına çevirebilir, ya da zaten ralli yarışları için tasarlanmış bir araç bulabilirsiniz.

Dünyada En Çok İzlenen Ralli Yarışları

Rallinin hem ülkemizde hem de dünyada çok sayıda izleyicisi olduğunu ve önemli turnuvalar düzenlendiğini söylemiştik. En popüler olanları da şunlardır:

 • Finlandiya Rallisi
 • İsveç Rallisi
 • Türkiye Ralli Şampiyonası
 • Dünya Ralli Şampiyonası
 • Rallye des Pharaons

Ralli de Yol Keşfi Nasıldır?

Ralli aracı nasıl yapılır ve yarışa nasıl başlanır gibi sorulara sahipseniz öncelikle ralli de yarışa başlamadan önce yol keşfinin çok önemli olduğunu söylemek gerekir. Yani yolu keşfetmek için iki günü olan ralliciler öncelikle co pilotlarıyla yolu ve güzergahı keşfetmeye çalışır. Ancak bunu yaparken hız sınırına da uymak zorundadır ve bu hız sınırı 50-70 km arasındadır. Her etabı yarışmacının iki kez geçme hakkı bulunur. Yarış zamanı gelince de zaten daha öncesinde görmüş olduğu güzergahı yarışmacı daha net bir şekilde geçebilecektir.

Rallide Zaman Kontrol Noktaları Nelerdir?

Ralli aracı nasıl yapılır sorusu için var olan aracınızla zamanı yönetebilir ve iyi bir modifiye ile ralli aracı oluşturabilirsiniz. Ancak yarışırken zamanı kontrol etmeniz çok önemlidir. Güzergah kılavuzunuza bakarak servis alanlarına giriş zamanlarınızı belirleyebilir ve bu çizelgeye uygun hareket etmeye çalışabilirsiniz. Eğer zaman kontrol noktasına geç gelinirse yarışmacı her dakika için 10 saniye ceza alır. Eğer zaman kontrol noktasına 30 dakika geç gelinirse ve rallinin tümünde 60 dakika geç kalınırsa yarışmacı müsabakadan ihraç olmuş sayılacaktır. Bu nedenle zamanı iyi kontrol etmek önemlidir.

 • Ralli Yarışçısı Nasıl Olunur?

  Ralli hem zamana karşı hem de diğer otomobillere karşı yarıştığınız bir platformdur. Ralli…
 • Ralli Takımları Nelerdir?

  Profesyonel ralli yarışçıları, ralli içerisindeki zaman çizelgesine, kontrol noktalarına, …
 • Ralli Nedir?

  Tekerleğin icat edildiği günden beri insanoğlu her zaman herkesten bir adım önde olmak ist…
Load More Related Articles
Comments are closed.