Ralli Eğitimi ve Deneyimi Nasıl Yaşanır?

Ortalama bir hızda belirlenen güzergahlarda yapılan araç yarışına kısaca ralli denilmektedir. Ülkemizde de çok fazla yarışmacısı ve izleyicisi olan ralli farklı güzergahlarda ya da tek bir güzergahla yapılabilen bir yarışmadır. Güzergahları takip ederek en hızlı olanın kazandığı bu yarışta birbirinden önemli turnuvalar düzenlenmektedir. Ralli eğitimi ve deneyimi nasıl yaşanır sorusu için öncelikle bu yarışları takip etmeniz ve yarışın mantığını anlamanız gerekir. Ülkemizde de çok fazla izlenen en önemli yarışmalar şunlardır:

 • Rallye des Pharaons
 • İsveç Rallisi
 • Türkiye Ralli Şampiyonası
 • Finlandiya Rallisi
 • Dünya Ralli Şampiyonası

Ralli de Yol Keşfini ve Etapları Tanıyın

Ralli eğitimi ve deneyimi nasıl yaşanır sorusu için yol keşfini ve etapları biliyor olmanız gerekir. Her ralli yarışından önce yapılan yol keşfi yarışmacıların yolu daha iyi tanıması ve yarışa hazırlanması için önemlidir. Yarışmacıların keşif yapabileceği gün sayısı ikidir. Bu nedenle sadece iki gün boyunca keşif yapabilen yarışmacılar yarışma kuralları gereği hız sınırına da uymak zorundadır. Bu hız sınırı 50-70 km arasındadır. Hız limitine uyan yarışmacılar iki gün boyunca edindiği deneyimle yarış anında en iyisi olmaya çalışır.

Özel etaplar da yarışmacıların en hızlı olmak için mücadele ettiği etaplardır. Genelde halka kapatılarak oluşturulan bu etaplar kamu yollarından oluşur. 3 gün süren ralli yarışları da genelde 15-25 etaptan oluşmaktadır. Özel etaplarda yarışmacılar tüm trafik kurallarına uymak zorundadır.  Etaplara göre yarışın heyecanı değiştiği için her etaptaki yarışları izleyebilirsiniz.

Zaman Çizelgesi ve Kontrol Noktası Nedir?

Zaman çizelgesi oluşturmak yarışlar için çok önemlidir. Çünkü ralli de sadece otomobiller arası yarış yoktur ve zamana karşı da yarış vardır. Otomobiller zaman aralıklarıyla yarışa başlar ve bilgisayar destekli sonuç sistemi aracılığıyla da görüntülenir. Bu nedenle otomobillerden biri sorun yaşarsa bu anında görüntülenir. Ralli eğitimi ve deneyimi nasıl yaşanır sorusu için zaman kontrol noktası da çok önemlidir. Zaman kontrol noktasına çizelgeye bağlı olarak gecikmeden yarışmacı gelmelidir. Çünkü geciktiği durumlarda cezalandırılacaktır. Bu cezalar genelde zaman üzerinden olur.

 • Ralli Yarışçısı Nasıl Olunur?

  Ralli hem zamana karşı hem de diğer otomobillere karşı yarıştığınız bir platformdur. Ralli…
 • Ralli Takımları Nelerdir?

  Profesyonel ralli yarışçıları, ralli içerisindeki zaman çizelgesine, kontrol noktalarına, …
 • Ralli Nedir?

  Tekerleğin icat edildiği günden beri insanoğlu her zaman herkesten bir adım önde olmak ist…
Load More Related Articles
Comments are closed.