Ralli Lisansı Nasıl Alınır?

Ralli sürücüsü olmak için lisans almak ve ralli kurallarına uygun yarışmak gerekir. Hız ve konsantrasyon yarışı olan ralli tamamen bir ekip işidir. Pilot ve co pilot uyumuyla farklı etaplardan oluşan ralli yarışları soluksuz bir şekilde izlenebilir. Siz de bu ralli yarışlarını soluksuz bir şekilde izlemek istiyorsanız uluslararası yarışmalara bakabilirsiniz. Ralli lisansı nasıl alınır diye merak ediyor ve soruyorsanız bu lisansın Federasyondan alınması gerektiğini bilmelisiniz.

Lisans İçin İlk Adımı Atmayı Unutmayın

Federasyondan lisans almak istiyorsanız öncelikle branş belirlemeniz gerekir. Araç kullanmaya engel bir sağlık durumunuzun olmaması gerekir. Ayrıca lisans için gerekli evrakları da tamamlamış olmanız şarttır. Bu evraklar nüfus cüzdanınızın fotokopisi, sağlık raporunuz ve bir adet fotoğraf belgenizdir. Ehliyet fotokopinizi belgelerin arasına eklemeyi unutmamalısınız. Lisans işlemleri 2014 senesinden sonra online olarak yapılmaya başlandığı için işlemlerinizi internet üzerinden kolaylıkla başlatabilirsiniz.

Sürücü Lisansı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ralli lisansı nasıl alınır sorusu için yaşınızın da önemli olduğunu unutmamalısınız. Eğer ralli lisansı alacağınız zaman 45 yaşın üzerindeyseniz o zaman sadece sağlık raporu yeterli olmayacaktır. Federasyon size ralli belgesi vermek için sizden aynı zamanda EKG kontrolünde stres testi yaptırmanızı da isteyecektir.

 • Lisanslar sürücü ve yarışmacı olarak iki şekilde verilir.
 • Sürücü lisansını tamamen bireysel yapabilirsiniz.
 • Yarışmacı lisansları da kendi içerisinde ikiye ayrılır ve bireysel ya da tüzel olarak başvuru yapılabilir.
 • Tüzel kişilik olarak lisans almaya başvuru yaparsanız ralli, pist, tırmanma, drift trial ve karting gibi farklı branşlarda takım adına lisans alabilirsiniz.

Lisansları üç farklı kategoride sezonluk olarak alırsınız. Bunlar mahalli, ulusal lisans ve uluslararası lisans olarak ayrılır. Branşlara göre lisanslar yukarıda anlattığımız gibi farklılık gösterdiğinden hangi branş için lisans aldığınızı iyi biliyor olmanız gerekir. Aldığınız lisansın geçerlilik süresini merak ediyorsanız bir sene olduğunu söyleyebiliriz. Yani yarışlara katılmak için lisansınızı yine federasyondan her sene yenilemeniz gerekir. Sağlık raporunu da her sene yeniden almalı ve sağlıklı olduğunuzu ispatlamak için kontrole girmelisiniz diyebiliriz.

 • Ralli Yarışçısı Nasıl Olunur?

  Ralli hem zamana karşı hem de diğer otomobillere karşı yarıştığınız bir platformdur. Ralli…
 • Ralli Takımları Nelerdir?

  Profesyonel ralli yarışçıları, ralli içerisindeki zaman çizelgesine, kontrol noktalarına, …
 • Ralli Nedir?

  Tekerleğin icat edildiği günden beri insanoğlu her zaman herkesten bir adım önde olmak ist…
Load More Related Articles
Comments are closed.