Ralli Nedir?

Tekerleğin icat edildiği günden beri insanoğlu her zaman herkesten bir adım önde olmak istedi. Aslında bu rekabet duygusu da ralli nedir sorusuna verebileceğimiz en güzel cevap. Daha hızlı olmak isteyen ve her zaman daha fazlasını isteyenlerin yarıştığı bir platform olan rallinin kökeni çok eskilere kadar gidiyor. Sadece özel etaplarla yarışan araba yarışları değil, aynı zamanda normal etap ve özel etaplarla da yapılmış olan yarışları ifade eden ralli, kapalı olan yollar ve zorlu engeller üzerine de kurulmuş olan bir yarıştır.

Uluslararası Yarışmalara Katılabilen Otomobilleri Öğrenin

Ralliye katılabilecek olan otomobiller ikiye ayrılmıştır. Bunlar:

  • Turing Otomobiller grup A olarak geçer
  • Seri üretim otomobiller grup N olarak geçer

A ve N grubuna dahil olduğunu söyleyebileceğimiz otomobiller homologasyon sürelerinin sona ermesinden sonraki dört yıl boyunca Dünya Ralli Şampiyonası dışında kalan uluslararası yarışmalara katılabilirler. Bu araçlar aynı zamanda eşit koşullarda start alarak diğer homologasyonlu araçlarla yarış halinde olabilirler. Ancak start alan bu otomobillerin homologasyon kağıtları uygun olarak doldurulmuş olmalıdır. Ülkemizde de en çok izlenen ralliler şunlardır:

  • Dünya Ralli Şampiyonası
  • Türkiye Ralli Şampiyonası
  • Rallye des Pharanos
  • İsveç Rallisi
  • Finlandiya Rallisi

Yol Keşfi ve Etaplar Nasıldır?

Her ralli yarışından önce yol keşfi yapmak, yolu tanımak açısından son derece önemlidir. Ralli nedir sorusu için temel olarak sayabileceğimiz keşif ve etaplar yarışçıların ve izleyicilerin bilmesi gereken bir süreçtir. Yarışmacılar genelde 2 günlük keşif hakkına sahiptir. Pilot ve co pilot ralliden önce yol güzergahını daha iyi anlayabilmek için güvenlik ekipmanlarına sahip otomobilleriyle bu alanda tur atabilir. Ancak bunu yaparken yarışmacılar en fazla 50-70 km hız yapabilir. Böylece kendisini parkurda hız anlamında test edemez.

Özel etaplar genelde yarışmacıların mümkün olduğu kadar fazla hız elde etmeye çalıştığı bölümleri ifade eder. Ralli sırasında halka kapatılmış olan kamu yollarından oluşan özel etaplar son derece heyecanlı geçer. Ralli nedir sorusuna tam olarak yanıt almak için de bir ralli yarışını izlemeli ve o heyecana şahit olmalısınız.

Load More Related Articles
Comments are closed.