Ralli Takımları Nelerdir?

Profesyonel ralli yarışçıları, ralli içerisindeki zaman çizelgesine, kontrol noktalarına, keşif sürecine ve daha sayabileceğimiz birçok özelliğe dikkat eder. Ralli takımları nelerdir sorusu için öncelikle aracın özelliklerini bilmeli ve nasıl takım olunur sorusuna cevap vermelisiniz. Farklı güzergâhlardan oluşabileceği gibi tek bir güzergâhtan da oluşabilen ralliler, özel etaplar ve normal etaplardan oluşur. En önemli ralliler şunlardır:

 • İsveç Rallisi
 • Dünya Ralli Şampiyonası
 • Türkiye Ralli Şampiyonası
 • Finlandiya Rallisi
 • Rallye des Pharaons

Ralli Takımlarının Yol Keşfi Önemli

Ralli takımları nelerdir sorusu için hem ülkemizde hem de dünyada ismini duyurmuş olan çok fazla takım sayabiliriz. Öncelikle bu takımların bir pilot ve co pilottan oluştuğunu bilmelisiniz. İki takım arkadaşı, yarış başlamadan önce yarışın yapılacağı güzergahı tanımak adına yol keşfine çıkar. Bu yol keşfi sayesinde yarışmacılar, etapları tanıma fırsatı elde eder. Ancak bu yol keşfinde önemli olan hız sınırını geçmemem ve ceza almamaktır. Çünkü keşif süresince en fazla 50-70 km yol yapılabilir. Bu süreç sadece iki gün sürer ve iki günün sonunda yarışa hazır hale gelinir.

Rallide Zaman Kontrol Noktası Neden Önemlidir?

Rallide yarışmacıların tek yarıştığı diğer ralli araçları değil aynı zamanda zamandır. Zamanla kıyasıya rekabet halinde olan yarışmacılar belirlenen güzergahlarda etapların zorluğuna göre ilerler. Kimi ralli yarışlarında otomobiller yarışa aynı anda başlamayabilir. Bu nedenle bir zaman çizelgesi oluşturmak ve yarışı kontrol etmeyi öğrenmek çok önemlidir. Zaman çizelgesine uymayarak kontrol noktasına geç gelinen her bir dakika için yarışmacı 10 saniye ceza alır. Böylece kontrol noktasından 10 saniye geç çıkar. Eğer yarışmacı bu kontrol noktasına 30 dakika geç kalırsa, o zaman ralli müsabakasından ihraç edilebilir. İşte bu nedenle zaman çizelgesi ve kontrol noktalarına zamanında girmek çok önemlidir.

Ralli takımları nelerdir sorusu için dünya turnuvalarına ve ülkemizdeki ralli turnuvasına da bakabilir, yakından bu heyecana eşlik edebilirsiniz. Ayrıca izlediğiniz zaman güzergahları ve etapları daha iyi kavrayacak, takımları ve ekiplerin ilerleyişini de anlayacaksınız. Ralli yarışının kamuya açık yollarda da yapıldığını unutmamalısınız.

 • Ralli Yarışçısı Nasıl Olunur?

  Ralli hem zamana karşı hem de diğer otomobillere karşı yarıştığınız bir platformdur. Ralli…
 • Ralli Nedir?

  Tekerleğin icat edildiği günden beri insanoğlu her zaman herkesten bir adım önde olmak ist…
 • Ralli Lisansı Nasıl Alınır?

  Ralli sürücüsü olmak için lisans almak ve ralli kurallarına uygun yarışmak gerekir. Hız ve…
Load More Related Articles
Comments are closed.