Ralli Yarışçısı Nasıl Olunur?

Ralli hem zamana karşı hem de diğer otomobillere karşı yarıştığınız bir platformdur. Ralli yarışlarında önemli olan takım olabilmek ve aracı kurallara göre, etik çerçevesinde kullanabilmektir. Farklı etaplardan ve güzergahlardan oluşan ralli yarışları hem ülkemizde hem de dünyanın pek çok ülkesinde düzenlenmektedir. Ayrıca kamuya açık pek çok alanda ralli yarışları görebilirsiniz. Ralli yarışçısı nasıl olunur diye merak ediyorsanız dikkat etmeniz gereken başlıca özellik ekip ruhuna sahip olmanızdır. Çünkü rallide ekip olabilmek çok önemlidir.

Ralli Yarışçısı Takım Olmanın Önemini Keşfetmelidir

Ralli yarışçısı ekip olarak hareket eden bir takıma dahil olacağı için uyumlu çalışmanın önemini biliyor olmalıdır. Otomobili en kısa sürede ve sorunsuz bir şekilde bitişe getiren sürücü ve yardımcı sürücü kazanan olacağı için, bu iki kişinin uyumu da önemlidir. Sadece ralli otomobiline sahip olmanın sizi ralli sürücüsü yapmayacağını biliyor olmanız gerekir. Üst sınıf bir ralli sürücüsünde olması gereken özellikler şunlardır:

 • Sürücü cesur, teknik ve taktiksel anlamda maharetli olmalıdır.
 • İçgüdüleri açık ve sezgileri kuvvetli olmalıdır.
 • Yüksek derecede bir konsantrasyon gücüne sahip olmalı ve odaklanabilmelidir.
 • Yardımcı sürücüsüne tamamen güvenmelidir.
 • Hızlı olmalı ve aynı zamanda güven vadetmelidir.

Servis Alanı Ralli Ekibi İçin Önemli midir?

Servis alanı ekipleri rallinin neredeyse bel kemiğini oluşturur. Yarışta ralli sürücüsünün servis alanına zaman çizelgesine uygun bir zamanda gelmesi çok önemli olsa da servis ekibinin de çok hızlı çalışıyor olması çok önemlidir. Bu nedenle servis alanları genelde 10 30 ve 45 dakika olarak sınırlandırılır. Genelde otomobil üzerinde 6 adet servis çalışanının çalışmasına izin verilir. Ayrıca bir sonraki gün starta kadar muhafaza edilen kapalı park alanları da vardır.

Ralli yarışçısı nasıl olunur sorusu için ekibin çalışmasıyla uyumlu olması gerektiğini söylemiştik. Bu nedenle teknik servise de güven duymalı ve süre aşımı olmaması için, ceza almamak için zaman çizelgesine uyumlu davranmalıdır. İyi bir zaman çizelgesi için yol keşfini iyi yapmak ve iyi analiz etmek ralli takımları için çok önemlidir diyebiliriz.

 • Ralli Takımları Nelerdir?

  Profesyonel ralli yarışçıları, ralli içerisindeki zaman çizelgesine, kontrol noktalarına, …
 • Ralli Nedir?

  Tekerleğin icat edildiği günden beri insanoğlu her zaman herkesten bir adım önde olmak ist…
 • Ralli Lisansı Nasıl Alınır?

  Ralli sürücüsü olmak için lisans almak ve ralli kurallarına uygun yarışmak gerekir. Hız ve…
Load More Related Articles
Comments are closed.